תנאים לקבלת משכנתא

מחירי נכסי הנדל"ן בישראל גבוהים מאוד. כל מי שרוצה לרכוש דירת מגורים חייב להביא כסף רב, שלרוב, אין לו אותו. במקרים כאלו, הוא נזקק למשכנתא ולהלוואות משלימות – אם יש לו צורך בהן. משרד האוצר קבע מספר קריטריונים לקבלת משכנתא. עבור רכישת דירה ראשונה ניתן לקבל סך של 75% מערך הכולל של הנכס, עבור משפרי דיור – 70% מערך הכולל שלו ועבור דירה שנייה או יותר 50% בלבד מערך הנכס. בנוסף למדרג הזה, יש תנאים לקבלת משכנתא המוגדרים על ידי המוסדות הבנקאיים המסחריים והחוץ בנקאיים המלווים את הכספים.


ראשית, יש צורך להציג הערכת שמאי מעודכנת. בלעדיה לא ניתן יהיה לקדם כל תהליך. השמאי אמור להיות בעל רישיון ולכל מוסד יש מספר שמאים עימם הוא עובד. לחילופין, כל אחד יכול להביא שמאי מטעמו, ובלבד, שיהיה מורשה על ידי המדינה לעסוק בתחום. בנוסף לכך, הבנקים רוצים לקבל מידע על מצבו הכלכלי של הלווה ועל יכולתו לפרוע את חובותיו. הוא יבקש מסמכי בנקים ובהם דפי עו"ש, תלושי שכר המצביעים על כושר ההשתכרות שלו ועוד. אלו נועדו לשפוך אור על מצבו בעת קבלת ההלוואה ועל יכולתו לעמוד בתנאי ההחזר של המשכנתא.
הלווה חייב לתכנן היטב את כל נושא קבלת הכסף והחזרתו. אם מצבו הכלכלי איתן הוא יכול לקחת משכנתא לתקופה קצרה ולהחזיר כספים בסדרי גודל גבוהים. כך, הוא יחסל במהירות אותה ותוך כמה שנים, ובנוסף, ישלם ריביות נמוכות יותר מאשר מסלולי הלוואות ארוכי טווח. יועץ משכנתאות יכול לבדוק כל תיק כזה ויכול לחפש ולמצוא לכל לקוח את המשכנתא עם התנאים הנוחים והטובים ביותר מכל הבחינות. לא תמיד הזולות תתאמנה, ולעיתים, אלו הגמישות יותר בהחזרים תהיינה עדיפות. ההחלטה הסופית היא, כמובן, בידי הלקוח.

מאמרים בנושא

משכנתא לזוג צעיר משכנתא לזוג צעיר

משכנתא לזוג צעיר היא משימה לא פשוטה, ומשנה לשנה דומה כי היא הולכת ומתרחקת. במדד כמות המשכורות פר מחיר דירה ממוצעת, ישראל נמצאת מהגבוהות בעולם עם כ- 150 משכורות לדירה. מחירה של דירה ממוצעת בישראל עומד על כמיליון וחצי שקלים והשכר הממוצע במשקה עומד על קצת פחות מ- 10,500 שקלים. זוגות רבים חולמים על דירות ומוצאים את עצמם נקלעים להרפתקאות של החזרים חודשיים שהולכים ומסתבכים

שטר משכנתא שטר משכנתא

תהליך נטילת המשכנתא הינו ארוך ומורכב וכולל מספר שלבים. השלב הראשון הוא הגשת הבקשה לבנק ויחד עימה יש להגיש מספר מסמכים נדרשים.

בחר קטגוריה
איך לקנות דירה
ביטוח חיים למשכנתא
ביטול משכנתא
החזר / החזרי משכנתא
הלוואה / הלוואות
יועץ-יועצי משכנתא / משכנתאות
ייעוץ משכנתא / משכנתאות
כמה הון עצמי צריך
מחשבון משכנתא
מיחזור / מחזור משכנתא
מס רכישה
מסלולי משכנתא
משכנתא / משכתאות
משכנתא חוץ בנקאית
משכנתא לדירה
משכנתא לזוגות צעירים
משכנתא לנכס
מתי משלמים מס רכישה
ריבית / ריביות משכנתא
תמהיל משכנתא
תנאים לקבלת משכנתא
בחר תתקטגוריה
בחר מיקום
הכל
במרכז
ירושלים
טאגים מומלצים
לזוגות צעירים
תנאים לקבלת משכנתא
טאגים נפוצים